Tukim US Facebook

עבור אל תוכן

תמונה

גזירת נוצות לתוכים בצורה נכונה

• אתה לא יכול לפתוח נושא חדש
  • אנא התחבר בכדי להגיב
6 תגובות לנושא זה

#1 eladbs

eladbs

• חבר/ת עמותת מגדלי התוכים

נכתב ב- 02/01/2008 - 19:47

גזירת נוצות לתוכים מאת אלעד .ב

גזירת הנוצות בתוכים הינה הליך פשוט אשר מתבצע אחת לתקופה כאשר נוצות התוכי מתארכות .
ברוב המקרים אנו גוזרים את נוצות התעופה לתוכים שהם האכלת יד ,אשר נמצאים אצלנו בבית ומשמשים כחיית מחמד ולא כתוכי לריבוי או גידול בכלוב בחצר .
אנו גוזרים את הנוצות על מנת לא לאפשר לתוכי לעופף מהסיבות הבאות :
1. תוכי שנמצא בבית משוחרר במרבית הזמן וחופשי להסתובב כרצונו . לכן אם התוכי יוכל לעופף
קיים סיכוי רב לפציעתו של התוכי , לדוגמא התוכי יכול להתעופף לתוך חלון סגור ולהיחבל בראשו .
בנוסף התוכי יכול לעוף וליפול על סירים חמים ולהיכוות .
2.אנו גוזרים את הנוצות של התוכי מכיוון שגם אם במקרה שכחנו חלון פתוח ברגע שהתוכי משוחרר התוכי לא יוכל לברוח החוצה בתעופה (חשוב לוודא שחלונות הבית סגורים לפני שמשחררים את התוכי).
כאשר אנו רוצים לגזור לתוכי את נוצות התעופה מומלץ לעשות זאת בעזרת חבר , ומומלץ לעשות זאת ברוגע על מנת לא לפגוע בתוכי , יש לדייק בגזירת הנוצות , כל טעות משמעותה כאב ודימום לציפור !.
יש לפעול על פי השלבים הבאים :
1. יש להיעזר בחבר שיחזיק את ראש התוכי בידיו וכך תמנעו מנשיכות כואבות , חשוב לכסות את היד שתופסת את התוכי במגבת בכדי שהתוכי לא יראה את כף היד ולאחר מכן יחשוש מכף ידכם (זכרו שהתוכי לא אוהב את הליך גזירת הנוצות ולא רצוי שיקשר את ידכם לדבר שאינו נעים לו ).
2.יש לפרוס את כנף הציפור , ניתן לראות כי הנוצות שקרובות לגוף התוכי הם קצרות וככל שהכנף מתרחקת מגוף הציפור הנוצות מתארכות . יש לגזור את חמשת הנוצות הארוכות , דהיינו הרחוקות מגוף התוכי . את הנוצות אנו גוזרים מהבסיס שלהם , אך איננו גוזרים את כל הבסיס רק את חלקו (כפי שניתן לראות בתמונות ).במידה וישנם נוצות דם (נוצות חדשות שיצאו ) אין לגזור אותם מהבסיס אלא אך ורק
מהנוצה עצמה .
3. יש לגזור מספר נוצות שוויוני בכל כנף כך התוכי נראה טוב יותר .ולא נוצרת א-סימטריות בנוצות הכנף .
4.לאחר סיום הגזירה יש לשחרר את התוכי ולתת לו להירגע , ניתן אף לפנק אותו בחטיף שהוא אוהב .
וכמובן לוודא שהתוכי לא מסוגל להתעופף . במידה והוא עדיין מצליח לעוף יש לגזור עוד נוצה או שתיים
בכל צד , עד שהתוכי לא יצליח לעוף .
לעניות דעתי גזירה של חמש נוצות לכל היותר מספיקה לכף שהתוכי לא יוכל לעוף , אך לעיתים ישנם תוכים אשר יש לגזור שש או שבע נוצות על מנת שלא יוכלו לעופף .
חשוב לשים לב – אין לגזור הרבה נוצות או את הנוצות הפנימיות של הכנף , זה פוגע בציפור וביופייה .
נוצות אלו גדלות לאט ולכן התוכי נשאר ללא כושר תעופה זמן רב .בנוסף אנו מעוניינים שהתוכי יוכל לעופף טיפה (בכדי שיוכל לקפוץ ולנחות בבטחה ולא יחבל כשהוא נופל לרצפה )ולכן לא נגזור את כל נוצות הכנף אלא את חלקם – כך התוכי לא יוכל לעופף גבוהה ולא יוכל לברוח . אך עדיין יוכל לחיות בבטחה מבלי להיפצע .
דגש חשוב נוסף , במידה והתוכי נפצע ומדמם ניתן לעצור את הדימום ע"י לחיצה על המקום , בנוסף ניתן לשים את מקום הדימום בקמח , זה עוצר את הדימום . אם המצב מחמיר והדימום לא נפסק יש לגשת עם התוכי לווטרינר שמתמחה בציפורים .
אם אינכם בטוחים שתוכלו לבצע את גזירת הנוצות כראוי יש להיעזר במגדל תוכים וותיק ומנוסה שיוכל לעזור לכם ולהראות לכם כיצד לגזור בצורה נכונה .

תמונות לדוגמא של גזירת כנפיים :

1.

user posted image

2.גזירת הנוצות הארוכות מבסיסם

user posted image

3.זוהי נוצת דם , ניתן לראות את בסיס הנוצה העבה , אסור לגזור חלק זה לעולם משום שזה יפצע את התוכי ויגרום לדימומו .

user posted image

4. ניתן לגזור את נוצת הדם בחלק המנוצה ואף מומלץ לעשות זאת על מנת למנוע את שבירת הנוצה בטעות על ידי התוכי בעת משחק , וכך נחסוך ממנו דימום וכאבים בהמשך .

user posted image

כמובן שאשמח לעזור בשאלות נוספות בנושא .
אלעד.

#2 IDAN

IDAN

• חבר/ה בפורום

נכתב ב- 02/01/2008 - 20:06

אלעד מאמר יפה כל הכבוד!

נערך על-ידי IDAN, 02/01/2008 - 20:13.

#3 ג'קו לנצח

ג'קו לנצח

• חבר/ה בפורום

נכתב ב- 02/01/2008 - 21:56

יפה מאוד ותודה יש פה כמה דברים שלא ידעתי
יום טוב לכולם מימני אוראל :)

#4 תוכונים321

תוכונים321

• חבר/ה בפורום

נכתב ב- 08/09/2012 - 06:05

תודה רבה זה עזר לי אם לא הייתי קורא את זה התוכי שלי היה מת עכשיו

#5 alonparrot

alonparrot

• חבר/ה בפורום

נכתב ב- 08/09/2012 - 11:57

אחלה מאמר smile.gif

מכיוון שהגזירה שונה מתוכי לתוכי
תוכלו להעלות לכאן גם גזירה של קוניורים?
smile.gif

#6 שלומית גינדי

שלומית גינדי

• חבר/ה בפורום

נכתב ב- 20/07/2013 - 09:44

אלעד שלום.
המאמר שלך מנוסח בצורה יפה וברורה ולכן הוא גם יעיל מאוד.
אשרייך.
האם תוכל להסביר גם על קיצוץ ציפורניים?
לא מצאתי שום מאמר בנדון.
תודה ויום נפלא

#7 אורית

אורית

• חבר/ת עמותת מגדלי התוכים

נכתב ב- 20/07/2013 - 10:21

שלומית, לי יש 4 תוכים גדולים האכלת יד
לכולם אני משייפת בפצירה - זה יעיל והכי פחות מסוכן
רק את "השפיצים" ששורטים אותנו.. עד שהם מחדדים אותם מחדש - וחוזר חלילה.
כדי לקצוץ צריך מיומנות של וטרינר או של מגדל ותיק
קיצוץ לא נכון עלול להביא לדימום עד כדי מוות.
אני לא מעיזה עד היום לקצץ, רק פצירה - וזה מספיק יעיל.
(פצירה של שקל וחצי..)

כי תוכּים זה לא כסף - תוכּים זו אהבה נטו!
user posted image

eXTReMe Tracker